Stupanjem u punopravno članstvo EU, jedan od glavnih ciljeva je osigurati djelotvornu unutarnju i vanjsku komunikaciju vezano uz mehanizme suzbijanja, otkrivanja i prijavljivanja nepravilnosti i/ili prijevara.
Svaka počinjena nepravilnost i/ili prijevara, te sumnja na počinjenje istih, moraju se prijaviti, bez obzira na veličinu i značaj nepravilnosti i /ili prijevare, i bez obzira jesu li iste počinjene namjerno ili iz nehata.
Prilikom uspostave učinkovitog sustava prijave nepravilnosti omogućava se upravljanje prijavama sumnji na nepravilnosti i/ili prijevaru koje su vezane uz vanjsku i unutarnju prijavu nepravilnosti, ali i prijavu onih nepravilnosti koje su vezane uz upravljanje proračunskim sredstvima.
Što je nepravilnost?
Nepravilnosti su kršenja zakona i drugih propisa te nesavjesno upravljanje javnim dobrima, javnim sredstvima i sredstvima Europske unije koje predstavlja ugrožavanje javnog interesa, a koja su povezana s obavljanjem poslova kod poslodavca i/ili djelovanjem tijela javne vlasti te pravnih osoba koje: obavljaju javnu službu, pravne osobe, se u cijelosti financiraju iz državnog proračuna ili iz proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te trgovačka društva u kojima Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju zasebno ili zajedno većinsko vlasništvo.
Prijavljivanje nepravilnosti može biti unutarnje i vanjsko te javno razotkrivanje.
Unutarnje prijavljivanje nepravilnosti je otkrivanje nepravilnosti poslodavcu.
Vanjsko prijavljivanje nepravilnosti je otkrivanje nepravilnosti nadležnom tijelu.
Nepravilnosti se također mogu prijavljivati od strane građana i ostalih dionika, te se navedene nepravilnosti prosljeđuju imenovanoj Osobi za nepravilnosti na daljnje postupanje.
Kako prijaviti nepravilnost?
Sumnju na počinjenu nepravilnost i/ili prijevaru mogu se prijaviti imenovanoj Povjerljivoj osobi odnosno Osobi za nepravilnosti.
Prijavu možete podnijeti na sljedeće načine:
PRIJAVA POŠTOM
DOSTAVA U ELEKTRONIČKOM OBLIKU
USMENA IZJAVA NA ZAPISNIK
PUTEM WEB OBRASCA
Zakonski i podzakonski okvir
Zakonska obveza za uspostavu sustava za prijavu nepravilnosti definirana je Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (NN 17/19).
Od 01. srpnja 2019. godine Zakonom je uređeno prijavljivanje nepravilnosti, postupak prijavljivanja nepravilnosti, prava osoba koje prijavljuju nepravilnosti, obveze tijela javne vlasti te pravnih i fizičkih osoba u vezi s prijavom nepravilnosti, kao i druga pitanja važna za prijavu nepravilnosti i zaštitu prijavitelja nepravilnosti.
Ovaj Zakon glavna je podloga za uvođenje sustava za prijavu nepravilnosti koji uspostavljaju i za njega su odgovorni poslodavci – odgovorna osoba poslodavca u pravnoj osobi i poslodavac fizička osoba za koje su propisane kaznene odredbe definirane člankom 31. i 32. Zakona kojim se osigurava prijava nepravilnosti i zaštita prijavitelja nepravilnosti.
Isto tako sukladno članku 15. stavku 1. Naputka o otkrivanju, postupanju i izvješćivanju o nepravilnostima u upravljanju sredstvima proračuna, proračunskih i izvanproračunskih korisnika (NN, br. 70/12, dalje u tekstu Naputak) jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave dužne su nadležnoj ustrojstvenoj jedinici u Ministarstvu financija u čijem je djelokrugu proračunski nadzor sastavljati i dostavljati polugodišnja i godišnja izvješća o nepravilnostima. Polugodišnje izvješće o nepravilnostima se dostavlja do 31. srpnja tekuće godine, dok se godišnje izvješće o nepravilnostima dostavlja do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.